LFV tar nästa steg för säkra och effektiva drönarflygningar

Publicerad: 07 oktober 2025 14:28

För att både drönare och bemannad luftfart ska kunna verka i luftrummet på ett säkert och effektivt sätt, i takt med att andelen obemannad luftfart ökar, behövs tjänster som underlättar planering och genomförande av drönarflygningar. Som ett steg på vägen för att etablera dessa tjänster har LFV nu upphandlat systemstöd, ett så kallat UAS Traffic Management (UTM)-system.

UTM-tjänsterna som systemet möjliggör blir ett stöd för drönaroperatörer, flygtrafiktjänsten och andra myndigheter med ansvar eller verksamhet i luftrummet, såsom Transportstyrelsen, Försvarsmakten, Polismyndigheten och räddningstjänster. Systemet blir en viktig del i att uppfylla LFVs uppdrag från regeringen om att tillhandahålla tjänster för obemannad luftfart.

Implementeringsarbetet startar under hösten och omfattar inte bara den tekniska lösningen utan även anpassning av organisation och ledningssystem, utbildning av personal samt certifiering hos Transportstyrelsen. Införandet av systemet och relaterade tjänster sker stegvis och det beräknas vara i full drift under 2027.

Leverantör av systemet är österrikiska Frequentis, en sedan länge känd leverantör till LFV inom flygtrafiktjänst. Frequentis har bred erfarenhet från både traditionell Air Traffic Management (ATM) för bemannad luftfart och UAS Traffic Management (UTM) för obemannad luftfart.